RECENZE| Řekni lituji


Název: Řekni lituji
Autor: Michael Robotham
Překladatel: Alexandr Neuman
Počet stran: 488
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: MOBA

Anotace
Jedné letní nedělní noci se ve vesnici Bingham nedaleko Oxfordu ztratí dvě nejlepší patnáctileté kamarádky Piper Hadleyová a Natasha McBainová. Mnohadenní televizní přímý přenos zpátrání po nich upoutá celý národ. Dívky se ale nepodaří najít. O tři roky později, v průběhu nejhorší sněhové vichřice za posledních sto let, dojde k brutální vraždě manželského páru bydlícího na farmě, kde kdysi se svými rodiči žila iNatasha McBainová. A pod ledem zamrzlého jezera je po sněhové bouři nalezeno tělo mladé bosé ženy. Policie zadrží duševně narušeného mladíka, který slyší hlasy a tvrdí, že té noci viděl v bouři dívku, kterou pronásledoval sněhulák. Klinický psycholog a tvůrce zločineckých profilů pro policii Joseph O’Loughlin je přesvědčený, že dívky, které zmizely před třemi lety, stále žijí. Přesvědčuje policii, že je třeba obnovit vyšetřování, ale čím víc se blíží pravdě, tím nebezpečnější celá situace začíná být. Mysl jeho protivníka je chladnokrevná, rafinovaná a zvrácená.

Můj názor
Krimi román Řekni lituji je kniha, která se řadí mezi mrazivé, rozsáhlé detektivní příběhy, zabývající se mimo vraždy také lidskou psychikou a důvody pro lidskou bezohlednost a touhu po násilí či jakési zvrácené vykonávání spravedlnosti. Právě tento román ukazuje, že nejen vrah je na světě ten, kdo páchá zlo, ale také lidské předsudky a touha po pomstě, která vede až k nenávistným projevům na někom, kdo ani nemusí být vinen.

V tomto románu se střetává vyprávění v ich-formě, které má na starost jedna z unesených dívek s vyprávěním v er-formě, které se zaměřuje na psychologa Josepha O'Loughlina, který je povolán k vyšetřování brutální vraždy a následně i k vyšetřování zmizení dvou dívek, což je záhada stará celé tři roky. Díky tomu, že v knize vede vyšetřování psycholog, jsme svědky trochu jiné detektivní práce, než je čtenář zvyklý z běžných krimi příběhů. Psycholog se zaměřuje spíše na vytvoření profilu možného únosce a vraha, nikoliv pouze na dostupné stopy a výpovědi svědků, a proto se jedná o detailnější, psychologičtější pátrání.

Celý příběh a celá jeho pointa se čtenáři odkrývá postupně, vyprávění jedné z unesených dívek je v souladu s vyšetřováním Josepha, čtenář se nedozví tedy nic dříve, než sám psycholog. Děj to činí mimořádně napínavý, neboť čtenáře žene touha dozvědět se, kdo stojí za všemi těmi zrůdnostmi a kdo si zaslouží odsouzení. V knize ale není vše pouze černé, nebo bílé, autor často žene hlavní hrdiny do slepé uličky a čtenář si tak nemůže být jistý vůbec ničím.

Děj knihy se odehrává na více než 400 stránkách, což umožňuje čtenáři seznámit se více s hlavními postavami, začít jim fandit a vytvořit si vlastní favority a vlastní podezřelé. Děj plyne rychle, nikde se nezadrhává a nepostřehla jsem žádná hluchá místa, která by děj zpomalila. Jak se postupuje v příběhu, postupně se čtenář dozvídá informace z minulosti, které mu pomáhají vytvořit si obrázek, co se stalo před těmi třemi lety, kdy zmizely dívky a zároveň je možné sledovat, jak se s těmi samými informacemi vypořádá Joseph a jak je zahrnuje do vyšetřování. Kniha je skvěle propracovaná a postavy jsou důvěryhodné, plastické a žádná z nich není pouze černá, nebo bílá. Kromě hlavní linie vyšetřování vraždy se čtenáři dostane také několika nahlédnutí do lidské mysli, toho, co je člověk schopen udělat v návalu vášně a jaké následky mohou mít lidské předsudky.

Celkové shrnutí

Kniha byla nesmírně čtivá, velmi poutavá a děj plynul rychle, neobsahoval žádná hluchá místa. Detektivní práce je částečně nahrazena prací psychologickou, která se od klasických detektivních pátrání liší a stává se tak něčím originálním na poli detektivní literatury. Díky tomu, že kniha patří k těm silnějším, se čtenář dokáže seznámit více s hlavními hrdiny, soucítit s nimi a najít si vlastní favority a také samozřejmě ty, které bude podezírat. Kniha mě nenechala spát, musela jsem číst do ranních hodin, abych se přiblížila k informaci, kdo za tím vším stojí a jak to všechno dopadne. Detektivní román, který je obohacený o práci psychologa a vytváření psychologických profilů, je třešničkou v současné krimi literatuře a každý fanda do tohoto žánru by se po této knize měl podívat.  




2 komentáře:

  1. Wolf Draven: Opravdu výborná, jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala :) Něco takového jedinečného, co nebude jak přes kopírák, jsem hledala dlouho ;)

    OdpovědětVymazat